VAN OTLU PEYNİRİ

Ürünümüz Van yöresi yaylalarının gübresiz otlarından beslenen koyunların sütlerinden köy ve yayla ortamında imal edilmiştir.

Çeşidine göre sirmo, mendi ve heliz gibi otlarla harmanlanmış salamura olarak hazırlanmıştır.

Van kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir.

Koyun ve inek sütünden imal edilen peynirin en çok tercih edileni koyun sütünden yapılanıdır.

İLKBAHAR VE YAZ MEVSİMİNDE FİYATI DAHA UYGUN OLMAKTADIR.

0 543 787 18 83

E-mail: sadeyagotlupeynir@hotmail.com

...çok uzakta değiliz...

VAN OTLU PEYNİRİ ÖZELLİKLERİ

Van Otlu Peynir, Doğu Anadolu’nun kimi yörelerinde (Hakkâri, Van, Bitlis, Şırnak, Batman, Siirt) yapılan, bölgeye özgü ve oldukça tanınmış bir peynir türüdür. Ancak bu peynirlerin en niteliklisi Van’da üretilenidir. Çünkü Van’da üretilen otlu peynirler, koku ve tat bakımından diğerlerinden farklılık göstermektedir.

Peynire katılan sirmo, heliz, cate(ı) (yabani kekik), kenger, mende(ı), ve yabani sarmısak gibi daha birçok özel ot çeşitleri, kattığı lezzet dışında peynirin besin değerini artırmaktadır. Günümüzde otlu peynirde kullanılan otlar, onlarca bilim insanının çalışma alanı olmuştur. Yüzlerce, hatta binlerce yıl önceki üreticilerin gözlem ve sezgileriyle tespit edilen bu otlarlarla yapılan peynirin uzun ve şiddetli geçen kış aylarında bolca tüketilmesi ile vitaminsizlikten ileri gelen hastalıklar önlenmeye çalışılmıştır. Hiç kuşkusuz Van bölgesinde, farklı bitki türlerinin ilavesiyle hazırlanan gıda maddelerinden en çok tanınanı olmuştur otlu peynir…

Bölge insanının sofrasında üç öğün eksik olmayan peynir, artık yurt içine de, yurt dışına da en çok gönderilen ve en makbul hediyelik olma özelliğini de kazanmıştır. Bu peynire lezzet veren sır, kullanılan otların;

- Peynirin besin değerini arttırması,

- Hazmı kolaylaştırması ve hazım olma derecesini yükseltmesi,

- İnsan sağlığına zararlı mikroorganizma faaliyetlerini durdurmasıdır.

VAN OTLU PEYNİRİ ‘NİN YAPILIŞI

Van Otlu Peyniri, ilkbaharda elde edilen ve küplerde saklanan peynir mayasıyla üretilmektedir.

Van Otlu Peyniri, ilkbaharda süt ve otun bol olduğu yayla dönemlerinde koyun sütünün özel olarak koyun şirdeni üzerine bir miktar şap, karabiber, zencefil, tarçın, karanfil ve toz şekeri ekilip su ile karıştırıldıktan sonra elde edilen ve küplerde saklanan peynir mayasıyla üretilmektedir.

Süt, çiğ olarak ya da çok az ısıtılarak mayalanır. Mayalama sıcaklığı yaklaşık 30 derecedir. Mayalama süreci 2 saat kadar sürmektedir. Bu zaman diliminde süt pıhtılaşır. Daha sonra bir kat pıhtı, bir kat önceden doğranmış çeşitli yabani otlar katılarak önceden yıkanmış ve temiz oluşu konusunda tereddüt bırakmayan bez bir torbaya alınır. İşlem bittiğinde torbanın ağzı kapatılıp iki taş arasına sıkıştırılarak veya üstüne tahta ağırlık konarak süzülmeye bırakılır. Beş altı saat süzüldükten sonra elde edilen teleme, kelle olarak ya da bir tezgâh üzerinde el büyüklüğünde 2–3 cm. kalınlığında dilimlere bölündükten sonra tuzlanır. Asla unutulmaması gereken, otlu peynirin yapımının, köklü bilgi, beceri ve dikkat istemesidir. Onun için de her evin peynirinde ayrı bir tat ayrı bir lezzet bulunur.


Saklama Koşulları

* Tuzlu peynir suyunda salamura (uzun ömürlü değildir ve erken tüketilir) olarak saklanır.
* Kelle peynirin sade ya da süt ürünü mamul olan cacık ile toprak veya naylon bidonlar ya da keçi postuna iri kaya tuzu ile basılarak toprağa gömülerek saklanır.


Nasıl Temin Edilir?

Mayıs ayından itibaren yaz döneminde taze, diğer mevsimlerde ise dinlenmiş ve kıvamını almış olan peyniri 7 GÜN 24 SAAT UYGUN FİYAT, ADRESE TESLİM VE İNDİRİMLİ KARGO İLE www.sadeyagotlupeynir.com y www.satismagazasi.org  www.satismagazasiyiz.biz adresinden temin edebilirisiniz.


Yorumlar - Yorum Yaz
PEYNİRİN MEVSİMİNDEYİZ SİPARİŞLERİNİZİ BEKLİYORUZ

Çok özel bu lezzeti sofralarınızda görmek isterseniz siparişlerinizi bekliyoruz......

0 543 787 18 83

Bu inanılmaz lezzet bir telefon kadar yakınızda

SADECE SADE YAĞ

Sadece SADE YAĞ almak isitiyorsanız biz % 100 SADE YAĞ satıyoruz.

Hiçbir katkı içermeyen bu ürünümüzü TAHLİLE AÇIK olarak gönderiyoruz...

Beğenilmeyen bir durumda iade garantisi veriyoruz...

VAN OTLU PEYNİRİ ÇOK ÖZEL BİR LEZZET

 YEMEYE DOYAMAYACAĞINIZ VAN OTLU PEYNİRİ İÇİN ÇOK UZAKTA DEĞİLİZ...

0 543 787 18 83

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam25
Toplam Ziyaret107062